Przejdź do głównej zawartości

95 tez o usprawiedliwieniu z wiary - Sprawiedliwość.



Kiedy przyjeżdżam do domu, zawsze trafiam na jakieś nowości z wydawnictwa ;) Kolejną książką, która ostatnio wpadła w moje ręce, jest 95 tez o usprawiedliwieniu z wiary Morrisa Vendena.

Autor, z całym szacunkiem dla Lutra, nawiązał do jego słynnych 95 tez i zajął się nauką o usprawiedliwieniu. Znakomicie przedstawił fundamentalne prawdy Pisma Świętego, dzięki którym czytelnicy nauczą się jeszcze bardziej ufać Jezusowi Chrystusowi, zarówno w kwestii przebaczenia, jak i mocy. Ta książka naprawdę działa!


Już po przeglądnięciu spisu 95 tez na początku książki poczułam ogromną chęć przeczytania. Zachęciła mnie jeszcze mama, która na razie sama ją czyta i znajomy, który powiedział, że ta książka zmieniła jego spojrzenie na zasadnicze kwestie życia chrześcijańskiego. Sama dopiero zaczynam, ale już znalazłam kilka myśli, którymi chciałabym się z wami podzielić.

Pierwszym działem książki jest temat sprawiedliwości i tutaj znalazłam następujące myśli:

1. Chrześcijanin czyni to, co prawe, ponieważ jest chrześcijaninem, nigdy po to, aby nim być (Jan 15,5).

Czym jest chrześcijaństwo? Czy oparte jest głównie na ludzkich zachowaniach? Czy też przede wszystkim opiera się na więzi? Oto zasadnicza kwestia w zrozumieniu i doświadczeniu zbawienia przez wiarę w Chrystusa. Chrześcijaństwo to kwestia poznania Chrystusa. A zachowanie, które odróżnia chrześcijanina od niechrześcijanina, jest wynikiem więzi, jaką mamy w Chrystusie dzięki wierze. Nigdy odwrotnie!
s.20


2. Sprawiedliwość to Jezus. Nie mamy sprawiedliwości poza Jezusem (Rz. 1,16-17).

Sprawiedliwość nie jest czymś, co możemy otrzymać lub zachować niezależnie od Jezusa. Dlatego najlepiej zdefiniować sprawiedliwość jako Osobę. Jak długo mamy Jezusa, tak długo mamy sprawiedliwość. Bez Niego nie mamy żadnej nadziei na sprawiedliwość.
S. 22


Tak samo jest z Prawem Bożym. Możemy podziwiać jego zasady i możemy zgadzać się z jego nakazami. Zanim jednak możemy je w pełni ocenić i przyjąć, musimy zobaczyć, jak wygląda ukształtowane z niego życie - życie Jezusa Chrystusa. Gdy Go widzimy, nasze serca zostają pozyskane. A gdy przyjmujemy Jezusa Chrystusa, przyjmujemy również Jego sprawiedliwość.
S.24


3. Jedynym sposobem poszukiwania sprawiedliwości jest poszukiwanie Jezusa (Rz. 4,4-5).

4. Chrześcijaństwo i zbawienie opierają się nie na tym, co czynimy, ale na tym kogo znamy (Rz.3,28).

5. Czynienie dobra przez nieczynienie zła nie jest czynieniem dobra. Być dobrym przez nieczynienie zła nie jest dowodem, że jest się dobrym (Mt 23, 27-28).

Są tacy, którzy wyznają, iż służą Bogu, chociaż polegają na własnych wysiłkach w wypełnianiu jego prawa, aby ukształtować właściwy charakter i zapewnić sobie zbawienie. Ich serca nie są poruszone żadnym głębokim poczuciem miłości Chrystusa, ale starają się wypełniać obowiązki życia chrześcijańskiego, które według nich wymagane są przez Boga, aby mogli dostać się do nieba. Taka religia nie jest nic warta.

E. White "Pokój, za którym tęsknisz", s.36



6. Sprawiedliwość uczyni cię moralnym, ale moralność nie uczyni cię sprawiedliwym (Mt 5,20).

7. Nasze dobre czyny nie powodują, że jesteśmy zbawieni. Nasze złe czyny nie powodują, że jesteśmy zgubieni (Rz.3,20).

Nasza uwaga nie może się skupiać na naszych uczynkach - ani dobrych, ani złych. W poszukiwaniu zbawienia mamy koncentrować się na Jezusie, a przez przypatrywanie się Mu zostaniemy przemienieni na Jego podobieństwo. Jeśli koncentrujemy się na sobie, to na pewno upadniemy: albo zobaczymy naszą grzeszność i zniechęcimy się, albo zobaczymy nasze dobre zachowanie i będzie nas rozpierać duma. W każdym z tych przypadków znajdziemy się w ślepym zaułku. Jesteśmy bezpieczni tylko wtedy, gdy patrzymy na Jezusa.
S.37


Ta ostatnia teza wprowadza następny temat, temat grzechu. To bardzo ciekawy dział i również zawiera nowe myśli, ale przedstawię je następnym razem :)
Polecam książkę dla tych wszystkich, którzy czują, że ich usiłowania bycia dobrymi ich przytłoczyły.

"I poznacie prawdę, a prawda was wyswobodzi."

Komentarze