Przejdź do głównej zawartości

Dla czystych wszystko jest czyste.

W ostatnią sobotę usłyszałam niezwykle apelujące do sumienia kazanie o... sumieniu. Sumienie zostało przyrównane do maleńkiego chipa BIOS, bez którego nie mógłby działać system. Podobnie w nas jest wszczepiona taka kostka, która odpowiada za odbieranie wiadomości wchodzących i wychodzących. Możemy ją wyrwać, wyrzucić, zdeptać, jednak wtedy przestaniemy być ludźmi...
Nie będę całego streszczać, czekam aż ukaże się na stronie adwentyści.waw.pl i wtedy będziecie mogli sobie je w całości posłuchać. Jednak jeden tekst utkwił mi w głowie szczególnie i na nich chciałabym się dłużej zatrzymać.

"Dla czystych wszystko jest czyste, dla skalanych zaś i niewiernych nie ma nic czystego, lecz duch ich i sumienie są zbrukane. Twierdzą, że znają Boga, uczynkami zaś temu przeczą, będąc ludźmi obrzydliwymi, zbuntowanymi i niezdolnymi do żadnego dobrego czynu."
Tyt.1,15.16

Dla czystych wszystko jest czyste. Ludzie o czystym sumieniu zakładają u innych zawsze dobre intencje, widzą u innych pozytywy, szukają dobra i prawdy. Ludzie o skalanym sumieniu zawsze widzą u innych zło i niedoskonałość, w myśl zasady: "Jeśli ja mam z czymś problem, to przerzucam na innych swoje wady".
To nie oznacza, że ludzie o czystym sumieniu są ślepi na wady innych i usprawiedliwiają je z wrodzonej sympatii. Ale kiedy widzą zło, boli ich to.
Ludzie o skalanym sumieniu wręcz doszukują się zła w tych, których inni uważają za całkiem w porządku ludzi, ponieważ to w jakiś sposób poprawia ich myślenie o sobie: "Nie jest ze mną tak źle, skoro ci tacy niby święci też są nie w porządku."

W liście ap. Piotra 3,20.21 czytamy, że chrzest jest wyrazem prośby o dobre sumienie. Jeśli zatem jesteśmy ochrzczeni i uważamy się za chrześcijan, jakie jest nasze sumienie? Czy "nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą; nie dopuszcza się bezwstydu, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego; nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą. Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma, nigdy nie ustaje"? (I Kor.13,4-8) Czy też jego udziałem są "nienawiść, spór, zawiść, wzburzenie, niewłaściwa pogoń za zaszczytami, niezgoda, rozłamy, zazdrość"? (Gal.5,20.21)

"Światłem ciała jest oko. Jeśli więc twoje oko jest zdrowe, całe twoje ciało będzie w świetle. Lecz jeśli twoje oko jest chore, całe twoje ciało będzie w ciemności. Jeśli więc światło, które jest w tobie, jest ciemnością, jakże wielka to ciemność!"
Mat.6,22.23
______________________
wszystkie cytaty pochodzą z Biblii Tysiąclecia.

Komentarze