Przejdź do głównej zawartości

Łagodność.

Lekcja w tym tygodniu jest dla mnie mocna i trudna... Obnaża całą prawdę...


ŁAGODNOŚĆ - postawa cechująca się pokorą wobec Boga i delikatnością wobec ludzi.

Łagodność jest raczej wynikiem świadomego wyboru człowieka, by ufać Bogu i polegać na nim, zamiast forsować własne sposoby postępowania. Łagodność wynika z wewnętrznej siły, a nie ze słabości.
Łagodność jest całkowitym zaniechaniem walki o własne cele i zawierzeniem Panu, iż On będzie walczył za nas o swoje cele.
Łagodność jest przeciwieństwem egocentrycznej asertywności i interesowania się wyłącznie sobą. Wywodzi się ona z ufności w dobroć Boga oraz Jego panowanie nad sytuacją.
Czy nasz niepokój i złość nie wynikają najczęściej z dążenia wyłącznie do tego, czego my chcemy?
Osoba łagodna to taka, która nauczyła się umierać dla swojego ja i przejawiać wiarę, odwagę oraz wytrwałość.

Wzory łagodności

Abraham - ustępliwość, nie upieranie się przy swoim
Józef- wspaniałomyślność, gotowość do wybaczania
Dawid - bojaźń Pańska, wiara w Boże prowadzenie
Mojżesz - gorliwość w wypełnianiu Bożego prawa
Jezus - poddanie się woli Bożej, panowanie nad sobą

Każdy, kto wyznaje Chrystusa, musi go nosić w swoim sercu, bowiem nikt nie może rozdzielać tego, czego sam nie otrzymał. Uczniowie mogą swobodnie mówić na tematy doktrynalne, mogą nawet powtarzać słowa Chrystusa, lecz dopóki nie mają łagodności i miłości Jemu podobnej, dopóty nie mogą być zaliczeni do Jego wyznawców. Duch odmienny od Ducha Chrystusa wyrzeknie się Go niezależnie od wykonywanego zawodu. Ludzie wyrzekają się Chrystusa, gdy mówią rzeczy złe lub głupie, nieprawdziwe lub grubiańskie. Wyrzekają się Chrystusa również wtedy, gdy unikają ciężarów życia i gonią za grzesznymi przyjemnościami. Wyrzekają się Go przez swój kompromis ze światem, przez nieuprzejmość, rozmiłowanie we własnych poglądach, przez samousprawiedliwienie, przez zwątpienie powodujące troski i przez życie w ciemnościach. Tak postępując dają świadectwo, że nie zamieszkał w nich Chrystus. Pamiętajmy więc, że On powiedział: "Ale tego, kto by się mnie zaparł przed ludźmi, i Ja się zaprę przed Ojcem moim, który jest w niebie."

Życie Jezusa, s.254

Komentarze