Przejdź do głównej zawartości

Nabożeństwo w egipskim stylu




Zamieszczam ciekawy wykład adwentystycznego pastora Stephena Bohra "Nabożeństwo w egipskim stylu", który pochodzi z serii wykładów pt. "Wielkie odstępstwa w Biblii". Pastor mówi bardzo konkretnie i dogłębnie analizuje tekst biblijny.

Kilka myśli, które zwróciły moją uwagę:
1. Historia odstępstwa Izraela pod górą Synaj (Wj 32) została spisana dla przykładu dla tych, którzy znaleźli się u końca czasów (1 Kor 10,11).
2. Izraelici byli przekonani, że czczą prawdziwego Boga, ale przez styl nabożeństwa nie miało to nic wspólnego z Bogiem.
3. Nabożeństwo ku czci cielca było połączone z hałaśliwym wrzaskiem, śpiewem, tańcami i zabawą (Wj 32,6.17-19).
4. Chwiejna postawa Aarona doprowadziła do tego, że lud utwierdził się w swoim zamiarze i wpadł w obłędny szał, a nieliczni, którzy odważyli się potępić uczynienie posągu jako bałwochwalstwo, stracili w zamieszaniu życie (Patriarchowie i prorocy, s. 233).
5. Do bałwochwalstwa doprowadzili "mieszańcy", czyli ludzie z Egiptu, którzy przyłączyli się do Izraela interesownie, aby uciec przed plagami i mieć udział w materialnych korzyściach z dojścia do ziemi obiecanej, ale wcale nie zainteresowani posłuszeństwem Bogu i Jego przykazaniom.
6. Modlitwa Mojżesza, który wstawiał się przed Bogiem za odstępczym ludem ilustruje wstawiennictwo Chrystusa za grzesznymi ludźmi i pokazuje, jaka powinna być nasza postawa wobec błądzących ludzi.
7. Izraelici na znak skruchy zdjęli swoje ozdoby (Wj 33,5.6).

Polecam obejrzeć w całości i zobaczyć także pozostałe wykłady. Z tej serii przetłumaczono do tej pory cztery wykłady. Jeśli zasubskrybujecie sobie kanał, to będziecie na bieżąco z nimi. 

Komentarze