Przejdź do głównej zawartości

The true Bible story - part 1

Ile razy w życiu przeczytałeś Biblię w całości? Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, gdy zabierałeś się po raz kolejny za czytanie Biblii od początku, co też nowego możesz w niej wyczytać, czego jeszcze nie odkryłeś?
Ja też tak myślałam. Wydarzyło się jednak coś, co zmieniło moje spojrzenie na znane i wielokrotne czytane historie biblijne. Były to wykłady Gunnara Pedersena, odbywające się podczas szkolenia misyjnego Relay w Podkowie Leśnej 17-24 I 2011r. Wywarły one na mnie tak ogromne wrażenie, że nie poprzestałam jedynie na spisaniu kilkudziestu stron notatek. Podzieliłam się nimi na młodzieżowych spotkaniach na Foksal oraz udostępniam poniżej streszczenie pisemne.

***

Czym są adwentystyczne zasady wiary?
Zasady wiary można przyrównać do słupów granicznych. Zaznaczają one pewien obszar historii, wyznaczają kształt organizacji, określają to wszystko, co zgromadził Kościół w czasie swojego istnienia. Słupy graniczne, znajdujące się na rogach ogrodzenia oraz u bram, są rodzajem kamieni węgielnych i określają maksymalny zakres oraz stanowią podstawę wszystkich zasad wiary.

Podczas naszych wykładów zajmiemy się wiodącymi biblijnymi zasadami wiary, leżącymi u podstaw adwentystycznego światopoglądu, takich jak: Bóg, stworzenie, objawienie, duchowość człowieka, grzeszność człowieka.

Biblia, czyli natchnione Słowo Boże, jest historią podzieloną na 7 rozdziałów:


1) Stworzenie
2) Upadek
3) Obietnica dana Abrahamowi
4) Prorocy a obietnica
5) Jezus – wypełnienie obietnicy
6) Kościół Nowego Testamentu i czasy współczesne
7) Odnowienie ziemi i królestwa


Jest to rodzaj narracji, która łączy wszystkie księgi i przewija się, rozszerzając obraz. Historia ta powinna być studiowana wg zasady Jezusa: od początku, bez zaglądania naprzód do kolejnych rozdziałów, bez wprowadzania wątków pobocznych, podobnie jak biblijne postacie nie miały wglądu w całość historii, jednak na swoim etapie dysponowały one kompletnym zrozumieniem.

"I począwszy od Mojżesza poprzez wszystkich proroków wykładał im, co o nim było napisane we wszystkich Pismach."
Łuk 24,27



Jest to historia o Bożym planie założenia doskonałego świata, o grzechu, który zakłócił postrzeganie świata i zaczął niszczyć relacje stworzone przez Boga, oraz o Bożym planie ratowania ludzkości i przywrócenia raju, który istniał na początku; historia obietnicy i błogosławieństw, historia, która prowadzi ludzi do Jezusa.
Aby zrozumieć historię, musimy wejść przez drzwi. Znajdują się one na początku powstania świata.

***
Czym jest światopogląd?
Jest to pewne wyobrażenie na temat rzeczywistości.
Istnieją różne światopoglądy: ateistyczne, deistyczne, modernistyczne, które postrzegają świat jako kombinację atomów i molekuł.
Światopogląd biblijny brzmi:

„Na początku stworzył Bóg niebo i ziemię.”
Rdz 1,1


Pierwsze rozdziały Biblii opisują stworzenie doskonałego świata. Wszystko, co uczynił Bóg, było bardzo dobre. Uczynił także człowieka na swój obraz. Wg Platona myślenie odróżnia nas od zwierząt; wg Biblii podobieństwo do Boga odróżnia nas od zwierząt. E. White mówi o zdolności kochania jako tej, która odzwierciedla podobieństwo do Boga.

Bóg jawi się w Biblii jako nie mający początku ani końca. Jest Stwórcą i nic nie może istnieć bez niego.

„Wielokrotnie i wieloma sposobami przemawiał Bóg dawnymi czasy do ojców przez proroków; ostatnio, u kresu tych dni, przemówił do nas przez Syna, którego ustanowił dziedzicem wszechrzeczy, przez którego także wszechświat stworzył.”
Hebr.1,1.2


Bóg jest także tym, który podtrzymuje życie, od którego pochodzi wszelkie poznanie oraz wiedza o świecie.

„Albowiem w nim żyjemy i poruszamy się, i jesteśmy”
Dz.17,28


Tajemnica wiedzy nie jest więc w stworzeniu, ale w myśli Boga. Gdyby Bóg nie objawił, kim jest, kim my jesteśmy i dokąd nas prowadzi, bylibyśmy w ciemności.

W całej Biblii pojawiają się wzmianki o stworzeniu świata przez Boga.

„On jest obrazem Boga niewidzialnego, pierworodnym wszelkiego stworzenia, ponieważ w nim zostało stworzone wszystko, co jest na niebie i na ziemi, rzeczy widzialne i niewidzialne, czy to trony, czy panowania, czy nadziemskie władze, czy zwierzchności; wszystko przez niego i dla niego zostało stworzone. On też jest przed wszystkimi rzeczami i wszystko na nim jest ugruntowane.”
Kol. 1,15-17


Bóg Stwórca ustanawia dzień siódmy (sobotę) jako pamiątkę stworzenia.

„I ukończył Bóg w siódmym dniu dzieło swoje, które uczynił, i odpoczął dnia siódmego od wszelkiego dzieła, które uczynił. I pobłogosławił Bóg dzień siódmy, i poświęcił go, bo w nim odpoczął od wszelkiego dzieła swego, którego Bóg dokonał w stworzeniu.”
Rdz 2,2.3

Jeśli zachowujesz dzień sabatu, nie możesz go oddzielić od Twórcy sabatu, tłumacząc to jedynie zaleceniem zdrowotnym czy siedmiodniowym cyklem przyrodniczym. To coś więcej, niż kwestia nazwy dnia, to kwestia twojego światopoglądu. I odwrotnie: jeśli uznajesz Boga za Stwórcę, to będziesz zachowywał dzień, który On ustanowił.

„Gdyż w sześciu dniach uczynił Pan niebo i ziemię, morze i wszystko, co w nich jest, a siódmego dnia odpoczął. Dlatego Pan pobłogosławił dzień sabatu i poświęcił go.”
Wj 20,11


Czy jest to możliwe, by ten światopogląd był jedynie ludzkim wymysłem? Jak mógł w takim razie przetrwać niezmieniony przez tysiące lat, podczas gdy tyle było różnych koncepcji?

„Godzien jesteś, Panie i Boże nasz, przyjąć chwałę i cześć, i moc, ponieważ Ty stworzyłeś wszystko, i z woli twojej zostało stworzone, i zaistniało.”
Ap 4,11


Drogi czytelniku, być może Twój światopogląd jest inny i historia biblijna Ci nie odpowiada. Zanim jednak ją odrzucisz, zapoznaj się, co w niej jest. Jest tylko jedno małe ostrzeżenie: ta historia może zmienić Twoje życie...
Czy jesteś gotowy na dalszy ciąg?

Komentarze